Jak kupować akcje na giełdzie

przez |

Jak kupować akcje na giełdzie

Dla wielu giełda stanowi nieco tajemniczy świat, znany bardziej z filmów i seriali niż z realnego życia. Znane są opowieści, o tych, którzy na giełdzie tracili majątek, a krach na giełdzie urastał do klęski światowej.

Równie znane jest określenia „gra na giełdzie”, które kojarzone powinno być z kasynem, bo prawdopodobieństwo przegranej jest zdecydowanie wyższe niż wygranej.

Na giełdę natomiast stale napływa kapitał i wygrać jest stosunkowo łatwo. Co więcej, giełda dostępna jest dla każdego, nawet drobnego inwestora.

Czym jest giełda?

Giełda papierów wartościowych to miejsce, gdzie spotykają się ze sobą Ci, którzy chcą sprzedać akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe z tymi, którzy chcą je kupić.

Kupujący to właśnie inwestorzy. Inwestor lokuje swoje pieniądze na giełdzie, licząc na zysk z odsetek, dywidendy lub wzrostu ceny akcji.

Aby kupować akcje na giełdzie trzeba mieć rachunek maklerski w licencjonowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego domu maklerskim.

Aby wybrać najlepszą ofertę, warto skorzystać z jakiejś sprawdzonej porównywarki. Aktualny ranking wraz ze szczegółowymi opisami można znaleźć na tym portalu – https://darmowekontobankowe.org/konto-maklerskie/

Zawrzesz w nim umowę o prowadzenie rachunku maklerskiego (rachunku inwestycyjnego), który będzie służył do przechowywania i obracania papierami wartościowymi.

Umowa nie jest skomplikowana i przypomina tę, która dotyczy prowadzenia zwykłego rachunku bankowego.

Ponad pięćdziesiąt domów maklerskich pozwala już na dokonanie pewnego wyboru.

Stawki za prowadzenie rachunku kształtują się na poziomie od zera złotych do sześćdziesięciu złotych rocznie. Ponadto doliczana jest procentowa prowizja od transakcji.

Jak kupować akcje na giełdzie

Jak kupować akcje na giełdzie – praktyka

Po założeniu rachunku należy wpłacić na niego pieniądze. Młodzi inwestorzy zadają często, w tym momencie pytanie: ile?

To oczywiście zależy, ale na początek raczej niewiele, które jest także relatywne. Na początku drogi giełdowej może tyle, ile ewentualnie jesteśmy gotowi stracić.

Jest sprawą oczywistą, że każdy nastawia się na zysk, stąd przyjęcie jako startowej kwoty spisanej na straty wydaje się nieco sprzeczne z ideą giełdy.

Z drugiej strony, takie założenie jest dla nas korzystne. Każda zarobiona złotówka będzie sukcesem. Pamiętać tez musimy o tym, że za wiedzę trzeba płacić.

Początek warto wiec potraktować jako odpłatny kurs inwestowania. Zlecenia na rachunku możemy składać dowolną drogą, także z użyciem kanałów elektronicznych.

Rodzaje zleceń to oczywiście odrębna historia, ale na początek warto wiedzieć, że zlecić możemy kupno lub sprzedaż.

Za gotówkę kupujemy akcje, a w zleceniach oferujemy sprzedaż w zamian za pieniądze. Korzystamy wówczas ze zlecenia z limitem lub zlecenia po każdej cenie.

Zlecenie z limitem określa liczbę kupowanych lub sprzedawanych akcji i cenę jednostkową, za jaką jesteśmy gotowi je kupić.

Wiemy więc, że decydujemy się na zakup jednej akcji za 100 zł i na pewno nie zapłacimy za nie więcej.

Zlecenie po każdej cenie oznacza, że kupujemy określoną liczbę akcji, ale jesteśmy za nie gotowi zapłacić dowolną cenę.

Ten typ zleceń ma pierwszeństwo, ale nie wiemy ile pieniędzy wydamy. Na giełdzie można handlować nie tylko akcjami. Dostępne są także prawa poboru, prawa do akcji, jednostki ETF i wiele innych.

Jak kupować akcje – podsumowanie

Ogromną zaletą, ale i wadą giełdy jest to, że inwestujemy tu samodzielnie. Żaden dom maklerski nie zwalnia nas z odpowiedzialności, a żadna analiza nie gwarantuje, ze przyniesie zysk.

Istotą inwestowania jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego ceny niektórych akcji rosną, a innych spadają. Jeśli poznamy odpowiedź, możemy liczyć na zysk.

Mamy z nim do czynienia wówczas, jeśli sprzedamy akcje po cenie wyższej niż je kupiliśmy (uwzględniając prowizję).

Od każdego zysku odprowadzamy podatek 19% tzw. podatek Belki. Środki na rachunku maklerskim można w dowolnym terminie wypłacić, a rachunek zlikwidować zgodnie z ogólnymi warunkami wypowiedzenia.

Sprawdź również artykuł o różnych drogach do osiągania bogactwa.