Proste zasady bezpiecznych inwestycji

przez | 5 grudnia 2019

Proste zasady bezpiecznych inwestycji

Każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko utraty zarobionych i odłożonych pieniędzy. Wielu ludzi zajmuje się inwestowaniem z zupełnie niezłym rezultatem.

Traktując swoje działanie jako możliwość zabezpieczenia bądź pomnożenia kapitału i chęć osiągnięcia zysku.

Są też i tacy, którzy nie mając wiedzy powierzają swoje pieniądze kierując się reklamą i informacją o sporym zysku.

Efektywne pozyskiwanie środków finansowych, bezpieczne zarządzanie inwestycjami oraz budowanie stabilności finansowej to działania wymagające różnorodnej wiedzy, poniżej znajdziemy podstawowe zasady, którymi warto kierować się przy podejmowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.

Proste zasady bezpiecznych inwestycji

Zgromadzenie środków finansowych na potrzeby przyszłej inwestycji nie może oznaczać, że po ich zainwestowaniu nie zostanie nam już nic.

Nie wolno inwestować wszystkich zgromadzonych pieniędzy.

Inwestowanie to edukacja, która niestety często potrafi słono kosztować. Zwłaszcza, że w tym przypadku przyjdzie nam zapłacić za popełnione błędy własną gotówką.

To samo dotyczy inwestowania pieniędzy pożyczonych, trzeba mieć sporo wiedzy i szczęścia, aby nie stracić na tego typu transakcjach.

Istotne jest określenie inwestycyjnego celu.

Cel może być różny np. inwestycja z szansą szybkiego zarobku, ale przy większym ryzyku straty.

Jednak każde określeniu inwestycyjnego celu powinno wiązać się z kalkulacją straty i potencjalnego zysku.

W tym celu powinniśmy dokonać stosownej analizy danych, oceny wskaźników, uzyskać podstawową bądź szczegółową wiedzę o podmiocie, w który inwestujemy oraz posiadać zdrowy rozsądek i umiar.

Warto sprawdzić czy wybrany przez nas podmiot posiada zezwolenie na prowadzenie działalności na rynku finansowym.

Jeśli mamy do czynienia z jego przedstawicielem, warto zapytać co oferuje. Dzięki temu możemy dowiedzieć się innych informacji o podmiocie, w imieniu którego działa.

Istotną kwestią jest również informacja, ile lat podmiot istnieje na rynku, jakie są opłaty związane z naszą inwestycją, czy są inne ważne kwestie. Warto też zapytać, w jaki sposób mają być wypracowywane zyski.

Sprawdzenie, to pytanie o opłaty jakie będziemy musieli ponieść, w jaki sposób są naliczane, czy istnieją inne powiązane obciążenia np. podatkowe, które zostają naliczone niezależnie.

Może się bowiem zdarzyć tak, że wszystkie zyski pochłoną opłaty i należny podatek. A tego zdecydowanie chcemy unikać!

Sprawdź również poradnik, jak kupować akcje na giełdzie.

Rozważne inwestowanie kluczem do sukcesu

Zanim zainwestujesz – dobre praktyki

Każdorazowo należy ostrożnie odnosić się do uzyskanych informacji bądź nalegania na szybkie wpłacenie środków.

Zawsze mamy prawo do żądania stosownych dokumentów lub informacji pisemnej.

Sama informacja ustna nie zwalnia z obowiązku przedstawienia dokumentów regulujących zasady inwestowania, co może też się odbywać elektronicznie.

Jeżeli jesteśmy zobowiązani podpisać umowę, należy ją dokładnie przeczytać przed podpisaniem.

Warto pamiętać również o zapoznaniu się z innymi dokumentami (np. warunkami świadczenia usług) z nią powiązanych.

Dobrze jest pozyskane informacje przedyskutować z inną zaufaną osobą.

Nie zawsze osoba, z którą rozmawiamy, jest ekspertem i wszystko, co mówi jest rzetelną informacją. Dlatego też można skorzystać z porad profesjonalnych doradców.

Strona internetowa, nawet najbardziej profesjonalna nie powinna być źródłem wiedzy. Dobrze jest sprawdzić adres firmy i inne dane jak np. dane rejestrowe.

Sama lokalizacja biura, w reprezentacyjnej lokalizacji, elegancki wystrój biura czy profesjonalny wygląd zewnętrzny reprezentujących firmę osób, czy rzekoma elitarność grupy osób, do których kierowana jest oferta nie może być atutem dokonywanych inwestycji.

W takich przypadkach należy zadać sobie pytanie, dlaczego została mi złożona tak intratna oferta. A ponadto warto zapytać, czy sam oferujący korzysta z przedstawionej oferty.

Nie należy wierzyć w zapewnienia pewnych i szybkich zysków. Tym bardziej bez sprawdzenia opisanych istotnych danych i pamiętać, że zazwyczaj szybkie zyski obarczone są sporym ryzykiem.

Dobrą praktyką jest korzystanie z profesjonalnych narzędzi inwestycyjnych. Takimi na pewno są rachunki maklerskie.

Aktualny ranking tych produktów można znaleźć na stronie https://darmowekontobankowe.org/konto-maklerskie/