Od ilu lat można mieć konto bankowe

przez | 24 grudnia 2019

Od ilu lat można mieć konto bankowe

Dowiedz się, od ilu lat można mieć konto bankowe. Sprawdź, czy można otworzyć rachunek w banku dla dziecka poniżej i powyżej 13 roku życia. Upewnij się, jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta dla nieletnich. 

Od ilu lat można mieć konto bankowe?

Konto bankowe można założyć zarówno dla dziecka powyżej, jak i poniżej 13 roku życia.

KONTO DLA DZIECKA POWYŻEJ 13 LAT

Młode osoby, które ukończyły 13 rok życia, osiągają – zgodnie z prawem – tak zwaną ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Dzięki temu, możliwe jest otwarcie dla takiego dziecka rachunku bankowego wraz z kartą płatniczą.

Jednak musi się to odbyć za zgodą przedstawiciela ustawowego – najczęściej rodzica lub innego opiekuna prawnego dziecka.

KONTO DLA DZIECKA PONIŻEJ 13 LAT

Kilka banków w Polsce oferuje również możliwość otwarcia konta dla dzieci poniżej 13 roku życia. Te instytucje to: Bank Millennium, PKO Bank Polski oraz Santander Bank.

Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to rachunek „autonomiczny”. Bowiem tak młode osoby nie mogą formalnie posiadać swojego konta.

Działa to więc na takiej zasadzie, że konto niepełnoletniego dziecka jest częścią rachunku rodzica.

Dzięki temu, dorosły ma pełną kontrolę nad finansami swojej pociechy.

Konto bankowe dla nieletnich - gdzie i jak założyć

Jak założyć konto bankowe dla nieletnich?

Zakładanie konta dla dziecka jest bardzo proste. Wystarczy udać się wraz ze swoją pociechą do oddziału banku lub złożyć wniosek o konto przez internet.

Oczywiście otwieranie rachunku online może pomóc nam zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba by poświęcić na dotarcie do banku i czekanie w kolejkach.

Natomiast jeżeli ktoś mieszka w pobliżu placówki wybranej instytucji, jak najbardziej może z tej możliwości skorzystać.

Aby założyć konto dla nieletnich przez internet, należy wypełnić formularz online na stronie banku.

W tym przypadku potrzebny będzie jakiś dokument potwierdzający tożsamość dziecka – dowód tymczasowy, paszport lub legitymacja szkolna.

We wniosku trzeba będzie podać kilka podstawowych danych: imię i nazwisko, pesel, adres zameldowania/zamieszkania, metodę do kontaktu (numer telefonu czy adres poczty e-mail).

Na podstawie przesłanego wniosku, bank sporządzi umowę, którą za darmo dostarczy Wam do podpisania kurier.

O terminie dostarczenia dokumentów, zostaniecie poinformowani telefonicznie/SMS-em jeden dzień przed planowanym doręczeniem.

Podczas wizyty kuriera, musi być obecne zarówno dziecko jak i rodzic.

Aktualny ranking wraz z porównaniem kont dla nieletnich, można znaleźć na stronie https://darmowekontobankowe.org/konto-dla-dziecka/

Konto dla nastolatka – zalety

Choć wielu rodziców ma pewne wątpliwości, co do zakładania konta bankowego dla dziecka, to jednak takie rozwiązanie posiada bardzo dużo zalet.

Przede wszystkim, rachunek dla nieletnich jest prowadzony za darmo. Ani rodzic, ani tym bardziej dziecko, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Banki nie stawiają tutaj również żadnych wymogów, co do minimalnych wpływów czy utrzymywania konkretnego salda na koncie.

Kolejnym plusem jest fakt, że konta dla najmłodszych są najczęściej oprocentowane.

Co prawda limity kwotowe nie są zazwyczaj duże, ale możliwość powiększania swojej „kupki z pieniędzmi” działa pozytywnie na wyobraźnię dziecka.

To motywuje do oszczędzania i przemyślanego wydawania środków zgromadzonych na rachunku.

Pociecha uczy się wartości samego pieniądza i korzystania z niektórych usług i produktów bankowych (karta, przelewy, bankomaty, aplikacja, itd.).

Rachunek bankowy może zatem stanowić istotny element w rozsądnej edukacji finansowej dziecka.

Sprawdź również, jak założyć konto w banku.