Umowa zlecenie – wady

przez | 30 września 2019

Umowa zlecenie – wady

Umowa zlecenie nie traci na popularności. Mało tego – ostatnie badania pokazują, że taka forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna.

Czym jest umowa zlecenie? Jak ją rozpoznać?

Umowa zlecenie to jedna z umów cywilnoprawnych. Regulacje dotyczące umów zleceń znaleźć można w Kodeksie Cywilnym.

Zlecenie zawiera się zazwyczaj na czas określony, a przedmiotem umowy jest wykonanie pewnego działania, które ma na celu spełnienie zlecenia.

Taki rodzaj umowy jest korzystny przede wszystkim dla przedsiębiorcy, niekoniecznie dla potencjalnego zleceniobiorcy.

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zawarcie umowy z uczniem, studentem, ponieważ nie muszą od nich odprowadzać żadnych składek.

Wady umowy zlecenia

Umowa zlecenie – wady

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie ma sporą ilość wad. Zleceniobiorca powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na odprowadzane składki.

Uczeń, student, a także osoba, dla której zlecenie jest formą pracy dodatkowej to podmioty, od których najczęściej nie odprowadza się żadnych składek.

W związku z tym może dojść do sytuacji, w której okaże się, że zleceniobiorca nie jest nigdzie ubezpieczony. A przez to nie ma prawa do publicznej opieki zdrowotnej.

Co równie ważne – praca bez składek na pewno nie zapewni nam zadowalającej emerytury, ponieważ praca na umowie zlecenie nie liczy się do lat pracy.

Należy również zaznaczyć, że umowa zlecenie w większości przypadków może być rozwiązana z dnia na dzień. W tym wypadku osoba może zostać bez środków do życia.

Kolejną ważną sprawą jest fakt, że przy umowie zlecenie nie chroni nas Kodeks Pracy, w związku z czym wszelkiego rodzaju zwolnienia lekarskie, urlopy wychowawcze, macierzyńskie nie wchodzą tutaj w grę.

Podsumowanie

Warto więc zastanowić się, czy taki rodzaj umowy jest dla nas opłacalny. Minimalna stawka godzinowa, od której dodatkowo nie odprowadza się składek jest z pewnością kusząca dla wielu studentów i uczniów.

Jednak czy w tym wypadku ilość i waga wad takiej umowy nie przewyższają korzyści?

Może Cię również zainteresować artykuł: umowa o dzieło – zalety.